Kredyt czy pożyczka. Co lepiej wybrać?

pożyczka czy kredyt

Banki i instytucje pozabankowe oferują nam usługi w postaci kredytów oraz pożyczek. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak w rzeczywistości te dwa pokrewne terminy różnią się od siebie. Co będzie dla nas lepsze kredyt, czy pożyczka oraz co tak naprawdę je różni?

Kredyt bankowy

Wyróżniamy kredyt hipoteczny, gotówkowy, konsolidacyjny oraz inwestycyjny. Jedynym organem umożliwiającą zaciągnięcie któregoś z nich jest bank. Zanim jednak to nastąpi, instytucja dokładnie sprawdzi naszą zdolność kredytową, która zależy między innymi od aktualnych zarobków oraz przeszłości kredytowej. Umowa kredytowa wymaga zawarcia w niej wielu niezbędnych elementów takich jak:

  • cel na zaciągnięcie kredytu
  • określenie kwoty kredytu
  • zasady i terminy spłaty
  • waluta w której kredyt ma zostać zaciągnięty
  • zabezpieczenie kredytu
  • wysokość oprocentowania
  • warunki rozwiązania umowy.
doradca kredytowy

Pożyczka

Otrzymanie pożyczki jest o wiele prostsze i nie wymaga tak wielu formalności. Jest to zależne między innymi z odmiennych regulacji prawnych, z których wynika, że
pożyczka może być nawet nieodpłatna. Oznacza to, że jeśli obydwie strony zgodzą się na takie warunki zawarcia umowy, pożyczka może nie być obciążona żadnymi dodatkowymi kosztami spłaty.

Różnice między kredytem a pożyczką

Przede wszystkim, kredyt dostaniemy w banku, a pożyczkę w parabanku. Starając się o kredyt, należy podać cel, na który pozyskane środki zostaną wykorzystane. Pożyczkę możemy wykorzystać na dowolny sposób bez konieczności jego wstępnego ustalenia.
Kolejną różnicą jest sposób zawarcia umowy. W przypadku kredytu konieczne jest potwierdzenie go na piśmie natomiast pożyczka nie wymaga pisemnej deklaracji i może zostać udzielona nawet w formie ustnej, na przysłowiowe “ słowo”.
Okres spłaty znaczącej kwoty kredytu może sięgać nawet 50 lat. Pożyczki w większości parabankach udzielane są na wartość nie wyższą niż kilkanaście tysięcy złotych, a okres ich spłaty z reguły nie przekracza kilku miesięcy.

Co wybrać?

Wybór powinien zależeć przede wszystkim od celu na jaki chcemy uzyskać środki. Na przykład, jeśli chcemy kupić mieszkanie lub nowy samochód, odpowiedni będzie jedynie kredyt bankowy – ze względu na wysokość kwoty oraz czas potencjalnej spłaty.
Natomiast jeśli dotknął nas chwilowy i nieoczekiwany brak gotówki, sprawdzi się pożyczka. Decydując się na nią należy zachować szczególne środki ostrożności oraz pamiętać o specyfikach każdej z usług tak, aby wybrać tę najbardziej dla nas odpowiednią.

Sprawdź także pomoc przy trudnych kredytach oraz obniżenie raty kredytu

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter