Obniżenie raty kredytu – kiedy pojawiają się problemy ze spłatą

obniżenie raty kredytu

Według badań przeprowadzonych pod koniec czerwca 2018 roku przez Biuro Informacji Kredytowej prawie co drugi dorosły Polak spłacał wtedy kredyt. Pożyczki bierzemy często, ponieważ jesteśmy zmuszeni przez ciągle rosnący koszt utrzymania życia na dotychczasowym poziomie czy wzrost cen na rynku nieruchomości. Równie często zdarza się, że z powodu różnych okoliczności mamy problem z bieżącą spłatą naszych zobowiązań. Obniżenie raty kredytu to doskonały sposób, aby odciążyć nasz miesięczny budżet i nie być postrzeganym przez bank jako osoba zalegająca ze spłatą zaciągniętej pożyczki. Jak zatem wprowadzić plan „obniżenie raty kredytu” w życie?

obniżenie raty kredytu

Sposoby na obniżenie raty kredytu

Istnieje kilka możliwości obniżenia raty kredytu. Najczęściej obniżenie raty kredytu dokonuje się przez: kredyt konsolidacyjny, wydłużenie spłaty kredytu lub przeniesienie kredytu do innego banku.

  1. Konsolidacja: sposób na obniżenie raty kredytu wybierany przez osoby posiadające do spłaty więcej niż jedno zobowiązanie. Połączenie wszystkich pożyczek w jedną pozwala na skuteczne obniżenie raty kredytu i łatwiejsze kontrolowanie swoich zobowiązań finansowych.
  2. Wydłużenie czasu spłaty kredytu: obniżenie raty kredytu zachodzi wtedy automatycznie poprzez wydłużenie całkowitego czasu spłaty pożyczki. Warto złożyć wniosek o wydłużenie terminu spłaty kredytu niezwłocznie po zaistnieniu problemów z zapłatą raty, niż zwlekać i zalegać z wieloma ratami jednocześnie.
  3. Przeniesienie kredytu do innego banku: to tzw. refinansowanie zobowiązania finansowego. Obniżenie raty kredytu następuje przez przeniesienie kredytu do innego banku, oferującego korzystniejsze warunki jego spłaty.
obniżenie raty kredytu

Inne możliwości obniżenia raty kredytu

Opcje obniżenia wysokości raty niejednokrotnie zależą też od oferty konkretnego banku. Poza wymienionymi powyżej najpopularniejszymi metodami, spotykane są też inne sposoby na obniżenie raty kredytu. Mogą do nich należeć np. wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłat na dany okres czasu i wyregulowanie ich po jego upływie lub, bardzo podobne, tzw. raty balonowe – polegają na spłacaniu niewysokich lub zerowych rat przez kilka miesięcy, a powstałą różnicę dolicza się do późniejszych rat. Obniżenie raty kredytu nie jest szczególnie skomplikowanym zabiegiem i można to zrobić na wiele sposobów, ale tylko w przypadku kredytów gotówkowych. Kredyt hipoteczny ze względu na swoją specyfikę nie daje tylu możliwości – najczęściej, aby uzyskać obniżenie raty kredytu hipotecznego stosuje się refinansowanie całego zobowiązania.

Z czym wiąże się obniżenie raty kredytu?

Kiedy zabieramy się za obniżenie raty kredytu, warto pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze – nie każdy bank zgadza się na zmianę warunków kredytowych i możemy spotkać się z odmową obniżenia raty. Po drugie, obniżenie raty kredytu zawsze wiąże się ze zmianą na innym polu: czy to wzrostem odsetek, wydłużeniem czasu zobowiązania, czy też wzrostem kosztu całkowitego pożyczki. Aby obniżenie raty kredytu było ostatecznie korzystne dla kredytobiorcy, warto zwrócić się o pomoc do firmy pośrednictwa kredytowego. W ImperiumFinanse.pl mamy w tym wieloletnie doświadczenie i chętnie pomożemy Ci znaleźć sposób na optymalne obniżenie raty Twojego kredytu!

Sprawdź nasze Kredyty Kraków

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter