Co zrobić w przypadku zgubienia, kradzieży karty debetowej/kredytowej?

zgubiona karta kredytowa

Wyjmując portfel przy kasie, nagle zorientowałeś się, że Twoja karta kredytowa zniknęła? Cofnąłeś się do wszystkich poprzednich miejsc, w których jeszcze jej używałeś i nadal jej nie ma? Domownicy przeszukali mieszkanie i dalej nic? Podejrzewasz kradzież? Czas zacząć działać, aby chronić pieniądze na koncie.

jak postępować przy zgubionej karcie kredytowej

Kontakt z bankiem

Pierwszym krokiem, który należy podjąć po zauważeniu zguby, jest powiadomienie o tym swojego banku. Infolinie w centrum zastrzeżenia kart działają całą dobę, więc nawet w środku nocy, możemy zgłosić zaistniałą sytuację. Numer do centrum umieszczony jest na odwrocie karty. Zadzwonić można również bezpośrednio do swojego banku, którego pracownik poda dalsze instrukcje. Jeśli nie mamy możliwości skontaktowania się z bankiem, należy udać się do niego osobiście, albo zalogować się na bankowe konto internetowe i postępować z poleceniami.

Zastrzeżenie karty

Pracownik banku dokona czynności zastrzeżenia karty, co nie pozwala na wykonywanie z niej transakcji. Zabieg ten jest równoznaczny z całkowitym unieważnieniem karty, i nawet w przypadku odnalezienia, konieczne będzie wyrobienie nowej. Zastrzeżenie jest trwałe i nieodwracalne, przed zgłoszeniem trzeba upewnić się, że na karta na pewno zaginęła. Blokadę karty może wykonać każdy. Oznacza to, że jeśli to my będziemy osobą, która znajdzie cudzą kartę np. na ulicy, to również możemy zgłosić się z nią do banku, w celu ochrony pieniędzy na koncie jej właściciela.

zgubiona krata debetowa

Blokada czasowa

W przeciwieństwie do zastrzeżenia, blokada jest czynnością odwracalną. Kiedy nie jesteśmy pewni, czy karta na pewno zniknęła, bezpieczniej jest ją zablokować. W przypadku odnalezienia, unikniemy wtedy konieczności wyrabiania nowej. Blokadę możemy też wykonać, kiedy karta jest zagrożona. Oznacza to, że jeśli pamiętamy, że zostawiliśmy ją na stoliku w jakimś lokalu i ktoś może ją zabrać, zanim zdążymy tam wrócić, to lepiej jest ją przezornie zabezpieczyć. Czasowa blokada uniemożliwia wykonywanie transakcji, płatności, zmian numeru PIN i limitów. Usługa dostępna jest tylko w niektórych bankach i może ją wykonać tylko właściciel.

Najważniejszy jest czas i opanowanie

Brak karty płatniczej w portfelu jest bardzo stresującą sytuacją. Pomimo natłoku emocji i strachu związanego z potencjalną utratą pieniędzy, należy zachować spokój i jak najszybciej zgłosić się do banku. Po wykonaniu wspomnianych wyżej czynności możemy być pewni, że oszczędności są bezpieczne. W tym przypadku czas to pieniądz, dosłownie.

A jeśli interesuje Cię pożyczka, skontaktuj się z naszym doradcą kredytowym.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter