Kredyt w innej walucie. Jak to wygląda w rzeczywistości

kredyty w innych walutach

Eksperci finansowi powtarzają, że najlepszą i najbezpieczniejszą formą kredytu, jest kredyt w walucie, w której zarabiamy. W związku z powyższym, Polakom rekomenduje się kredyty w złotówkach. Często jednak, zdarza się, że nasi rodacy zarabiają w funtach lub euro. W takiej sytuacji, chcąc pozostać przy obcej walucie, bank może zaoferować kredyt walutowy. 

Kredyt w innej walucie

Zmiany w prawie

Kilka lat temu w życie wprowadzona została Rekomendacja S IV. Za jej sprawą, osoby chcące wziąć kredyt w obcej walucie, w której nie zarabiają, mają nieco utrudnioną sprawę. Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła, aby mimo wszystko kredyt spłacać w walucie swoich dochodów.

A co jeśli zarabiam w euro, ale chcę kredyt w złotówkach?

Popularnym zjawiskiem jest wyjazd jednego członka rodziny za granicę, aby  zarobić więcej, oszczędzić i odłożyć. W sytuacji kiedy ktoś zarabia za granicą, ale chciałby otrzymać kredyt hipoteczny w złotówkach, może pojawić się problem. Osoby bardzo zdeterminowane do tego, aby mimo wszystko dostać kredyt w innej walucie, mogą spróbować obejść przepisy. Jedyną akceptowalną formą, która umożliwia spełnienie prośby o kredyt w złotówkach, jest wzięcie go z inną osobą. Warunkiem koniecznym jest jednak wyższy zarobek drugiej strony. 

Kredyt w innej walucie

Kwestia bezpieczeństwa

Dzięki nowym regulacjom, generowanie zbyt dużego ryzyka walutowego zostało ograniczone do minimum. Zarabiając w euro i spłacają kredyt w tej samej walucie, różnice kursowe i koszty przewalutowania nas nie obowiązują. Ryzyko jest tylko jedno. Mianowicie, biorąc kredyt hipoteczny, będziemy do niego przywiązani przez 20-30 lat. Jeśli w tym czasie zmienimy pracę i zaczniemy zarabiać w innej walucie, to nasza sytuacja ze spłatą ulegnie dużej zmianie. Konieczne wtedy będzie przewalutowanie. Pogorszona  sytuacja finansowa, to utrudnienia dotyczące spłat zaciągniętego kredytu. Kiedy znajdziemy się w takim położeniu, rozwiązaniem może być użycie Zwoleń Habza Finanse i konsolidacja kredytu walutowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy bank coś takiego oferuje, a sama konsolidacja będzie trudna. Przed decyzją o wzięciu kredytu walutowego, trzeba więc wziąć pod uwagę wszystkie ewentualne zmiany życiowe, które w przyszłości mogą utrudnić nam jego spłatę. 

Podsumowując

Kredyty walutowe są dostępne, i możemy je zaciągać, jeśli zarabiamy w obcej walucie. Na pytanie dotyczące opłacalności, musi odpowiedzieć sobie osoba zainteresowana. Decyzja o kredycie to decyzja na kilkadziesiąt lat do przodu, a jak wiemy przyszłość jest nieprzewidywalna. 
Skorzystaj z usług, jakie oferuje pośrednik kredytowy

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter