Czy zawsze jest pobierana prowizja za udzielenie kredytu?

prowizja za udzielenie kredytu

Coraz częściej młodzi ludzie sięgają po kredyt aby zrealizować swoje wyznaczone cele. Biorąc pierwszy kredyt nie mamy doświadczenia i nie wiemy jakie poniesiemy koszty kredytu. Czy prowizja za udzielenie kredytu jest konieczna i musimy za nią płacić? Odpowiedź znajdziemy w tym artykule.

Prowizja za udzielenie kredytu

Prowizja za udzielenie kredytu to koszt, który ponosi kredytobiorca za otrzymanie kredytu. Często występuję przy kredytach gotówkowych, konsolidacyjnych i hipotecznych. Wysokość prowizji jest uzależniona od scoringu- od naszej oceny przez bank. Prowizja jest jednorazowa, pobierana z góry za cały okres kredytowania. Od niedawna zgodnie z przepisami przy wcześniejszej spłacie kredytu klient otrzyma proporcjonalnie zwrot prowizji. Coraz częściej banki rozliczają zwroty automatycznie bez składania dyspozycji przez klienta. Zwrot prowizji należy się nam w wysokości wprost proporcjonalnej do okresu spłaty. Będziemy na taki zwrot czekać do 30 dni.

Brak prowizji za udzielenie kredytu na umowie kredytowej

Bank coraz częściej stosują „zerową prowizję” za udzielenie kredytu. Jednak w zamian otrzymamy ubezpieczenie do kredytu. Często się zastanawiamy co wybrać prowizję czy ubezpieczenie? Jeśli mamy wybierać to bardziej opłacalną opcją będzie ubezpieczenie do kredytu. Polisa ubezpieczeniowa chroni nas przed nieszczęśliwym zdarzeniem np. kredytobiorca straci możliwość wykonywania pracy to wtedy ubezpieczyciel wypłaci bankowi kwotę, której ten nie może otrzymać od kredytobiorcy. Pamiętajmy że wcześniejsza spłata kredytu również daje nam możliwość zwrotu części kosztów za polisę, jeśli kredyt był z ubezpieczeniem. 

ImperiumFinanse.pl

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter