Czy ubezpieczenie do kredytu gotówkowego jest obowiązkowe?

czy warto brać ubezpieczenie do kredytu

Zdarzają się sytuacje w których potrzebujemy gotówki i zaciągamy kredyt na rozwój i realizację założonych celów. Banki coraz częściej proponują nam ubezpieczenie do kredytu, co stanowi dla nas dodatkowy koszt. Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie, to otrzymamy wtedy niższą prowizję za udzielenie kredytu a nawet jej brak. Musimy przeanalizować czy polisa będzie dla nas dobrym rozwiązaniem i czy nam się rzeczywiście opłaca ją wziąć. Decydując się na polisę mamy dodatkowe zabezpieczenie np. od utraty pracy, choroby, a nawet śmierci. Do banku jest to również dobre zabezpieczenie przed w przypadku braku spłaty kredytu przez klienta.

Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie do kredytu nie jest obowiązkowe, nie ma takich przepisów prawnych, które nakładają wykupienie polisy ubezpieczeniowej do kredytu. W związku z tym przy podpisywaniu umowy kredytowej nie musimy decydować się na ubezpieczenie, co jest dla nas dodatkowym kosztem. Natomiast trzeba pamiętać że polisa chroni nas przed zdarzeniami losowymi. Okazuje się że niektóre banki będą wymagać od nas własnego zabezpieczenia, jeżeli nie skorzystamy z polisy proponowanej przez bank.

Bank będzie wymagał o nas zabezpieczenia w postaci;

– własnej polisy na życie

– poręczyciela do kredytu, który zabezpieczy nasz kredyt

– może się okazać że dostaniemy gorsze warunki kredytowe

Jakie są rodzaje ubezpieczeń?

– ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy lub trwałego inwalidztwa
Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci pieniądze na pokrycie w całości kredytu, w sytuacji gdzie kredytobiorca uległ wypadkowi.

– ubezpieczenie na życie
Ubezpieczenie na życie jest bardzo dobrym zabezpieczeniem kredytu, gdy nastąpi zgon kredytobiorcy. W takiej sytuacji polisa chroni rodzinę zmarłego i pokrywa całą bądź częściową spłatę kredytu. Dodatkowo bank również jest chroniony przez polisie ubezpieczeniową.

– ubezpieczenie nieruchomości
Ubezpieczenie nieruchomości jest zawsze wymagane przy kredytach hipotecznych i pożyczkach hipotecznych. Ochrona minimalna musi zawierać ochronę nieruchomości od zdarzeń losowych i ognia. Kredytobiorca może ubezpieczyć nieruchomość indywidualnie, natomiast polisa musi zawierać minimalne wymagania, które zostały wskazane przez kredytodawcę.

Wielu klientów uważa że ubezpieczenie kredytu to niepotrzebny wydatek, jednak w dłuższej perspektywie może okazać się bardzo ważny i pomocny. Dzięki polisie zabezpieczymy nie tylko siebie, ale i swoich najbliższych przed nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi, które mogą spotkać każdego. W takiej sytuacji ubezpieczyciel pokryje częściowo bądź całkowicie zadłużenie kredytu. Dlatego dla własnego poczucia bezpieczeństwa warto skorzystać z dobrowolnej polisy ubezpieczeniowej.

ImperiumFinanse.pl

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter