Kredyt ze stałym oprocentowaniem- czy warto?

kredyt ze stałym oprocentowaniem czy warto

W ostatnim czasie stopy procentowe ciągle rosną do góry i słychać o kolejnych podwyżkach. Wszystko to za sprawą galopującej inflacji w kraju i na świecie. Na tą chwilę stopy procentowe są wysokie i warto się zastanowić czy stałe oprocentowanie kredytu będzie dobrą decyzją na lata.

Co oznacza stałe oprocentowanie kredytu?

Banki bardzo często oferują klientom kredyty ze stałym oprocentowaniem. Oznacza to że przez pewien okres rata kredytu będzie stała i bez względu na to czy Rada Polityki Pieniężnej będzie podnosiła stopy procentowe to my zapłacimy co miesiąc stałą ratę. Trzeba pamiętać że jeszcze dwa lata temu kredyty ze stałym oprocentowanie były sporo droższe i większość klientów wybierała zmienne oprocentowanie. Dzisiaj gdybyśmy mogił zmienić decyzję to większość z nas wzięłaby kredyt ze stała stopą procentową. Oprocentowanie kredytów hipotecznych może wynosić nawet 9%, co oznacza że rata kredytu wzrośnie dwukrotnie.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem- kto może skorzystać?

Kredyt ze stałym oprocentowaniem jest dostępny dla każdego zainteresowanego klienta. W obecnej trudnej sytuacji banki proponują nam przejście na stałe oprocentowanie. Wystarczy udać się do banku i podpisać aneks do umowy kredytowej. Czasami może się zdarzyć że bank będzie sprawdzał ponownie naszą zdolność kredytową. Pamiętajmy że bank zaproponuje nam stałe oprocentowanie kredytu odpowiadające obecnej sytuacji na rynku finansowym. Kredyt ze stałym oprocentowaniem daje nam poczucie stabilizacji w budżecie domowym. Mamy pewność że nasza rata nie wzrośnie, cały czas będzie taka sama. Podwyżki stóp procentowych nie wpłyną na wysokość raty, tak jak przy kredycie ze zmiennym oprocentowaniem. Większość z nas zastanawia się, czy teraz, czy w obecnej sytuacji opłaca się wybrać kredyt ze stałą stopą procentową? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i wszystko zależy od sytuacji finansowej na rynku, czy stopy nadal będą rosły.

Opłacalność stałych stóp procentowych powinien przemyśleć kredytobiorca i podjąć przemyślaną decyzję na jaki rodzaj stóp procentowych się decyduje. W dzisiejszych czasach stopy biją rekordy, nie wiemy co będzie za 2 – 3 lata. Wybierając stałe oprocentowanie kredytu musimy liczyć się z tym że jeśli Rada Polityki Pieniężnej zacznie obniżać stopy procentowe to my nie skorzystamy na tej zmianie.

ImperiumFinanse.pl

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter