Co to jest WIBOR? Jak wpływa na ratę kredytu?

Co oznacza WIBOR

Co oznacza słowo WIBOR?

WIBOR oznacza skrót od Warsaw Interbank Offer Rate. Wskaźnik ten wpływa na wysokość oprocentowania kredytów i innych gospodarczych operacji na polskim rynku finansowym.
Banki pożyczają pieniądze swoim Klientom, jak również między sobą na określony procent. Ten określony procent to właśnie WIBOR. WIBOR jest wskaźnikiem zmiennym; ON- jeden dzień, TN- jeden dzień, SW- jeden tydzień, 2W- dwa tygodnie, 1M- jeden miesiąc, 3M- trzy miesiące, 6M- sześć miesięcy, 1Y- jeden rok. W przypadku większości wskaźników okres liczy się od drugiego dnia roboczego od podpisania transakcji. Wyjątkiem jest WIBOR ON- liczony jest od dnia podpisania transakcji a WIBOR TN- liczony jest od następnego dnia roboczego.

Jak WIBOR wpływa na ratę kredytu?

Dla nas Polaków WIBOR oznacza wysokość oprocentowania kredytu. Do oprocentowania bank dolicza nam swoją marżę, którą możemy z bankiem negocjować. Jeżeli bank wyrazi zgodę na obniżenie marży, to wtedy otrzymany niższy kredyt. WIBOR już od kilku lat jest na niskim poziomie, dlatego kredyty są tanie. Dla nas Polaków to duży plus, natomiast dla banku nieco gorzej, ponieważ mniej na sam zarobią. Rada Polityki Pieniężnej zbiera się na posiedzeniu i ustala wysokość stóp procentowych na najbliższy czas. W ostatnim czasie spoty procentowe poszły mocna do góry co oznacza droższe kredyty. Musimy oddać dużo więcej niż na dotychczasowych stopach procentowych. Wzrost bądź spadek WIBOR zależy od tego co dzieje się na rynku finansowym, od wydarzeń w kraju i na świecie.

W ostatnim czasie w Polsce odnotowaliśmy inflację dwu cyfrową co oznacza że stawka WIBOR będzie rosła aby zatrzymać rosnące ceny. Dlatego kredyty będą drożały ze względu na dużą inflację. WIBOR jest wskaźnikiem zmiennym, spada lub rośnie. Na umowie kredytowej mamy informację o zmianie WIBOR-u. Jeżeli WIBOR się zmieni to wraz z nim zmieni się koszt naszego kredytu. Im niższa stawka WIBOR tym niższy koszt kredytu, i odwrotnie- jeśli urośnie stawka WIBOR to zwiększy się nam koszt kredytu na czas nowej obowiązujące stawki. Natomiast w obecnej sytuacji stawka WIBOR ciągle rośnie., co za tym idzie dużo wyższy koszt kredytu.

ImperiumFinase.pl

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter