Jak dochód z działalności gospodarczej wpływa na zdolność kredytową?

zdolność kredytowa dla przedsiębiorcy

Prowadzenie działalności gospodarczej kojarzy nam się z niezależnością i elastycznością. Niezależny przedsiębiorca pracuje sam na siebie, sam ustala sobie czas pracy i miejsce pracy. Nie zawsze musi przyjeżdżać do biura aby efektywnie pracować i rozwijać swoją firmę. Pracownik na etacie nie ma takiego przywileju. Właściciele firm tworzą trzon Polskiej gospodarki, natomiast ich sytuacja nie zawsze jest do pozazdroszczenia. Większość przedsiębiorców aby rozwijać swoją firmę musi zaciągnąć kredyt. Niestety nie jest to takie proste przy dochodzie z działalności gospodarczej. Banki stawiają przedsiębiorcom szereg warunków do spełnienia aby otrzymać finansowanie.

Zdolność kredytowa przedsiębiorcy

Niezależnie od tego czy wnioskujemy o kredyt z tytułu działalności gospodarczej czy umowy o pracę zdolność kredytowa ma kluczowe znaczenie. Analityk wylicza naszą zdolność abyśmy mogli bezpiecznie spłacać zaciągnięty kredyt w banku. Na wyliczenie zdolności kredytowej wpływają różne czynniki. Jednym z najważniejszych to źródło dochodu i jego wysokość. Analityk sprawdza czy nasze dochody są stabilne i stałe.

Wyliczenie zdolności kredytowej dla przedsiębiorcy

Do wyliczenia zdolności kredytowej samozatrudnieni będą musieli dostarczyć dokumenty finansowe swojej firmy. Takie dokumenty mogą wziąć od księgowej lub sami pobrać z programu w którym się rozliczają. Dokumenty finansowe firmy zależą od formy opodatkowania którą wybraliśmy do rozliczenia z fiskusem.
Dokumenty wymagane przez bank;

– książka przychodów i rozchodów

– ewidencja z ryczałtu

– karta podatkowa

– zaświadczenia o niezaleganiu wobec ZUS i US

– wyciąg z konta firmowego

Na podstawie dostarczonych dokumentów finansowych analityk wylicza i ocenia naszą zdolność kredytową. Trzeba pamiętać że zdolność kredytowa jest liczona przez każdy bank inaczej i jest uzależniona również od formy opodatkowania. Przedsiębiorca ma możliwość wnioskowania o kredyt na osobę fizyczką z dochodów z działalności gospodarczej lub o kredyt firmowy. Kredyt firmowy może wrzucić w koszt firmy i odliczyć w ten sposób podatek dochodowy. Mówimy tu o przedsiębiorcach rozliczających się na zasadach ogólnych i podatku liniowym.

Formy opodatkowania z urzędem skarbowym;

– skala podatkowa

– stawka liniowa

– ryczałt

– karta podatkowa

Minimalny czas prowadzenia działalności gospodarczej

Dawniej banki chętnie udzielały kredytów przedsiębiorcom na start- star up. Taki kredyt możliwy był od pierwszego dnia prowadzenia firmy z przeznaczeniem na jej rozwój. W dzisiejszych czasach banki zaostrzyły przyznawanie kredytów dla firm. Większość banków wymaga od przedsiębiorcy min. 12 miesięcy prowadzenia działalności. Niektóre banki skracają ten czas do 6 miesięcy. Problem z uzyskaniem kredytu będzie miał przedsiębiorca, który w ostatnim czasie zawiesił działalność. Czas prowadzenia działalności będzie się liczył od momentu odwieszenia firmy- wznowienia jej. Im dłużej firma jest na rynku i osiąga stałe przychody ma większą szansę na otrzymanie kredytu. W ostatnim czasie zwiększyła się popularność samozatrudnienia, zwłaszcza w innowacyjnych branżach, została zauważona również przez bankowców.

ImperiumFinanse.pl

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter