Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy?

jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy

W Polsce wszystkie instytucje finansowe kredytują klientów po ukończeniu 18 roku życia. Większość banków nawet zwiększa minimalny wiek kredytobiorcy aby móc zawnioskować o kredyt dopiero po ukończeniu 23 roku życia. Banki określają wiek kredytobiorcy aby zmniejszyć ryzyko nieterminowej spłaty kredytu. Trudniej z zaciągnięciem kredytu będzie młodej osoba, która nie ma jeszcze oceny punktowej w bik. Banki nie wiedzą jak będzie spłacała zaciągnięty kredyt i jest wtedy większe ryzyko kredytowe. Bank udziela kredytu młodej osobie zazwyczaj w niskiej kwocie aby móc sprawdzić jak kredyt będzie spłacany przez młodego kredytobiorcę. Natomiast po kilku miesiącach terminowej spłaty powinna pojawić się możliwość dobrania dodatkowej gotówki.

Maksymalny wiek kredytobiorcy to nawet 85 lat w zależności od banku w którym staramy się zaciągnąć kredyt. Bani mają swoje określone kryteria co do wieku kredytobiorcy. Banki lubią kredytować emerytów ze względu na stałe i pewne źródło dochodu. Natomiast u emerytów jest większe ryzyko kredytowe wynikające z wieku kredytobiorcy. W wieku emerytalnym zmagamy się z wieloma chorobami, które potrafią uniemożliwić spłatę zaciągniętego kredytu np. ze względu na kosztowne leczenie a nawet zgon kredytobiorcy. Czasami banki mają ustaloną górną granicę wieku a mimo to udzielają kredytu na krótszy okres kredytowania. Jest on ustalony kilkoma czynnikami, które są określone na podstawie wprowadzonego wniosku kredytowego. Każdy bank ma określony maksymalny czas spłaty zobowiązania. Większość banków przy kredytach gotówkowych udziela kredytów na maksymalny czas- 12 lat. Aby móc otrzymać kredyt na 12 lat na dziej wnioskowania o kredyt nie możemy mieć więcej niż 73 lata. Jest tylko kilka banków, które pozwolą nam w tym wieku otrzymać kredyt na taki długi okres spłaty.

Maksymalny wiek kredytobiorcy – na jaką kwotę kredytu możemy liczyć?

Wszystko zależy jaką mamy zdolność kredytową w dniu wnioskowania o kredyt gotówkowy.
Do zdolności kredytowej banki przyjmują;
– źródło dochodu ( umowa o pracę jest pewnym źródłem dochodu niż np. umowa zlecenie
– wysokość naszych zarobków i miesięcznych obciążeń ( miesięczne koszty utrzymania np. czynsz, prąd, gaz)
– liczba osób, które są na naszym utrzymaniu ( osoby dorosłe, które nie osiągają dochodu i dzieci)
– staż pracy ( ile czasu otrzymujemy już dochód)

Oczywiście bardzo ważną kwestią będzie nasza historia kredytowa w bik, banki sprawdzą jak spłacamy lub spłacaliśmy wcześniejsze zaciągnięte kredyty i na tej podstawie wyda decyzję kredytową. Kwota kredytu jest również uzależniona od naszego wieku. Od niego uzależniony będzie okres, na jaki bank udzieli nam kredytu. Bankom zależy, żeby kredyt został w całości spłacony. Dlatego przed udzieleniem finansowania banki sprawdzają naszą zdolność kredytową i dopasowują maksymalny okres kredytowania do tego, ile mamy lat w momencie składania wniosku o kredyt. Banki lubią kredytować emerytów ale trzeba pamiętać że nasze dochody ulegają pomniejszeniu po przejściu na emeryturę. Kolejna sprawa to przeciętna długość życia według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 r., przeciętna długość życia mężczyzn wynosiła 74,1 lat, a kobiet – 81,8 lat.

ImperiumFinanse.pl

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter