Kredyt w czasach pandemii koronawirusa

kredyt w czasach pandemii

W czasach pandemii koronawirusa nasze życie zmieniło się. Stało się mniej stabilne i nie pewne. Wzięcie kredytu stało się na początku niemalże niemożliwe. Bank ograniczyły kredyty jaki i ich kwoty, ponieważ tak naprawdę nikt nie wiedział co będzie się działo na świecie w najbliższym czasie. Żyjemy w czasach pandemii już ponad półtora roku i teraz już można powiedzieć że nauczyliśmy się żyć z koronawirusem. Większość z nas zaczęła pracować zdalnie aby uniknąć kontaktu z innymi, w ten sposób ograniczyliśmy ryzyko zakażenia. Niestety dużo ludzi straciło pracę co pokrzyżowało najbliższe palny na zakup domu czy mieszkania. W czasach pandemii ludzie zaczęli szukać domów, działek aby móc wyjść z domu na podwórko. Popyt na kredyty zaczął rosnąć jednak banki nie były jeszcze gotowe na kredytowanie Klientów w obecnej sytuacji. Banki natomiast zwiększyły proces weryfikacji przy wydaniu decyzji kredytowej.

Pandemia koronawirusa a kredyt bankowy

Na początku pandemii banki ograniczyły przyznawanie kredytów ze względu na ryzyko kredytowe. Czasy stały się na tyle nie pewne że większość banków całkowicie wykluczyła niektóre branże z możliwości wnioskowania o kredyt bankowy. Większość firm zostało zamkniętych w tych trudnych czasach ze względu na obecną sytuacją w kraju i niestety nawet nie miały możliwości wnioskowania o kredyt ze względu na pkd firmy np. gastronomia. Większość firm przetrwała na rynku dzięki wsparciu finansowemu z tarczy antykryzysowej. W obecnym czasie banki otworzyły się już na wszystkie branże i chętnie udzielają kredytów dla osób fizycznych, firm i spółek. Bani chętnie udzielają kredytów gotówkowych, konsolidacyjnych i kredytów hipotecznych. Cały proces weryfikacji Klienta jest zwiększony, wszystko po to aby zmniejszyć ryzyko kredytowe. Żeby ograniczyć kontakt „face to face” banki przygotowały cały proces zdalny wnioskowania o kredyt, łącznie z podpisaniem umowy co ułatwia sprawę większości z nas.

Niższe stopy procentowe w czasie pandemii

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, które są na najniższym poziomie, dzięki temu rata kredytu jest o wiele niższa niż przed pandemią. Jednak pamiętajmy że stopy procentowe mogą wzrosnąć, co wiąże się z wyższą ratą kredytu. Banki zachęcają nas różnymi promocjami aby wziąć nowy kredyt ale pamiętajmy aby rata zbyt mocno nie obciążyła nasz miesięczny budżet.

ImperiumFinanse.pl

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter