Jak karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową?

karta kredytowa a zdolność kredytowa

Karta kredytowa to rodzaj karty z przyznanym przez bank  limitem kredytowym. Kwota przyznanego limitu kredytowego uzależniona jest od naszej zdolności kredytowej. O kartę możemy zawnioskować w każdym banku. Nie musimy posiadać innych produktów finansowych w danym banku, aby otrzymać kartę kredytową. Posiadając kartę kredytową ( w zależności od otrzymanego limitu) musimy pamiętać że karta obciąża naszą zdolność kredytową. Banki często przeliczają kartę kredytową na poziomie 3% od przyznanej kwoty limitu.  
Przykład: Pani Monika ma przyznaną kartę kredytową z limitem 20 tysięcy złotych. Na dzień wnioskowania o kredyt w banku ma wykorzystany limit w wysokości 10 tysięcy złotych. Bank przymnie do wyliczenia zdolności kredytowej kwotę przyznanego limitu, a nie wykorzystanego.  W tym przypadku będzie to 600zł  (20tys zł x 3%= 600zł)
Kartę kredytową możemy również skonsolidować.  Bank w którym otrzymamy kredyt konsolidacyjny spłaci nam zadłużenie na  karcie kredytowej. Po całkowitej spłacie  karta kredytowa zamyka się w ciągu 30 dni.

W jaki sposób można korzystać z karty kredytowej?

Z karty kredytowej należy korzystać wg swoich potrzeb. Ale trzeba pamiętać, aby korzystać  z niej mądrze. Z karty możemy pobierać gotówkę, jak również płacić  bezgotówkowo.  Należy jednak pamiętać o kosztach jakie mogą się pojawić za wykonywane transakcje.

Co to jest okres bezodsetkowy ?

Okres bezodsetkowy to bark opłat za korzystanie z karty kredytowej, może wynosić nawet do 60 dni. Wszystko zależy od banku w jakim posiadamy kartę kredytową i jaką mamy podpisaną umowę o kartę kredytową.  Najczęściej okres bezodsetkowy dotyczy transakcji bezgotówkowych, czyli płatności kartą w sklepach stacjonarnych i internetowych. Przy transakcjach gotówkowych ( wypłata gotówki z bankomatu) odsetki naliczane są od momentu wypłaty gotówki zgodnie z tabelą opłat i prowizji.

Jakie informacje znajdują się na  karcie  kredytowej?

Na karcie kredytowej znajdują się  informacje;
–  dane posiadacza karty,
– 16 cyfrowy numer karty kredytowej,
– chip,
– data ważności karty,
– informacje o płatności zbliżeniowej,
– nazwę organizacji płatniczej (MasterCard, Visa)

ImperiumFinanse.pl

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter