Kredyt gotówkowy dla firm. Jakie warunki stawiają banki przedsiębiorcom?

kredyt gotówkowy dla firm

Jeżeli planujesz wziąć kredyt gotówkowy na firmę, to musisz spełnić warunki aby go otrzymać. Wcale nie jest to prosta sprawa aby otrzymać kredyt. A wiadomo że  trzeba zainwestować pieniądze żeby zarobić i rozkręcać swój biznes.

Jak przebiega proces wnioskowania o kredyt gotówkowy na jednoosobową działalność gospodarczą?

Przedsiębiorca może zawnioskować o kredyt na dwa sposoby. Może wziąć kredyt na osobę fizyczną, kredyt będzie widoczny w biku prywatnym i kredyt typowo na firmę- kredyt firmowy ( kredyt widoczny w biku firmowym). Odpowiedzialność za kredyt jest taka sama.

Warunki stawiane przedsiębiorcom w celu otrzymania kredytu gotówkowego

Prowadzenie działalności gospodarczej min. 12 miesięcy lub 10 miesięcy zamkniętych w ubiegłym roku
Tak naprawdę większość banków udziela kredytów przedsiębiorcom jeśli ich firma osiągnęła staż powyżej 12 miesięcy. Są banki które kredytują firmy od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast są to małe kwoty kredytów i kredyt jest droższy ponieważ zwiększa się ryzyko kredytowe.

Liczenie zdolności kredytowej dla firm

Banki bardzo ostrożnie podchodzą do wyliczania zdolności kredytowej dla przedsiębiorstw. Często przy wyliczaniu zdolności dodają dodatkowe koszty, tj. składki ZUS i podatek dochodowy. Banki bardzo nie lubią rozbieżności w dochodzie jaki otrzymuje firma w każdym miesiącu. Strata na Pit za ubiegły rok bądź na KPiR często uniemożliwia otrzymanie kredytu.

PKD- czyli czym zajmuje się firma

Kolejnym czynnikiem jaki ma wpływ na otrzymanie kredytu dla przedsiębiorcy to branża jaką prowadzi. Nie wszystkie branże banki chcą kredytować. Branże lubiane przez banki np. (lekarz prowadzący działalność), branże podwyższonego ryzyka np. ( branża budowlana, deweloperska) i branże wykluczone z kredytowania.

Dokumenty dochodowe do wyliczenia zdolności kredytowej

Banki bardzo ostrożnie podchodzą do wyliczania zdolności kredytowej. Zdolność liczona jest od formy opodatkowania jaką wybrał przedsiębiorca. Najczęściej wyliczana jest z Pit-u za ubiegły rok i bieżącej KPiR.  Często są dodawane dodatkowe koszty, tj. składki ZUS i podatek dochodowy. Banki bardzo nie lubią rozbieżności w dochodzie jakie otrzymuje firma. Strata na Picie za ubiegły rok bądź KPiR często uniemożliwia otrzymanie kredytu.

Niezaleganie wobec ZUS i US

Przedsiębiorca musi mieć uregulowane składki wobec ZUS i podatek dochodowy w US. Do otrzymaniu decyzji pozytywnej, banki wymagają do uruchomienia kredytu zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS i US.

Na pewno szybciej i prościej będzie uzyskać kredyt osobie zatrudnionej na umowie o pracy niż przedsiębiorcy. Dlatego do kredytu firmowego warto przygotować się wcześniej. W miarę możliwości zadbać o płynność finansową w firmie i pozytywnie budować historię kredytową.

O resztę rzeczy zadbamy już my- jeśli nam zaufasz.
ImperiumFinanse.pl

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter