Czym jest RRSO?

czym jest rrso

Banki oraz instytucje bankowe, w reklamach oraz przy prezentacji swoich ofert kredytowych i pożyczkowych, są zobowiązane podać wielkość RRSO. Co tak naprawdę oznacza ten skrót i do czego się odnosi? 

Czym jest RRSO?

Na początek rozszyfrujmy ten skrót. RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to wielkość odnosząca się wszystkich kosztów, jakie ponosi kredytobiorca lub pożyczkobiorca. W skład RRSO wchodzą wszelkie rodzaju opłaty na rzecz kredytodawcy, oprocentowanie kredytu oraz dodatkowe ubezpieczenia. Oprócz tych wszystkich kosztów brany jest również pod uwagę okres spłaty oraz wartość pieniądza w czasie, która jest zmienna . Dlatego w czasie trwania okresu spłaty RRSO może ulec zmianie. 

Do czego przyda nam się RRSO?

Dobrze, wiemy już czym jest RRSO i co wchodzi w jego skład, ale po co nam konsumentom ta informacja?  RRSO służy do porównywania ofert kredytu. Dzięki tej wielkości jesteśmy w stanie wybrać ofertę kredytu lub pożyczki, która będzie najbardziej korzystna dla konsumenta. Ważne jest jednak aby porównywać oferty o takim samym czasie spłaty. Klienci banków zazwyczaj przy wyborze kredytu kierują się jego oprocentowanie, co nie jest do końca słuszne ponieważ bank może określić niewielkie oprocentowanie, a zarabiać na dodatkowych opłatach takich jak np. przyjęcie przelewu z innego banku. 

RRSO – miara korzyści kredytu lub pożyczki

RRSO może obalić tezę informującą nas o „niskim koszcie” danego kredytu, dlatego instytucje finansowe mimo obowiązku informowania o wielkości RRSO, nie zawsze robią to chętnie. Zazwyczaj im niższe RRSO tym tańszy kredyt. Kierując się tą zasadą należy pamiętać, że dotyczy to kredytów o takim samym schemacie spłaty. Jeśli zdecydujemy się na kredyt, gdzie wielkość poszczególnych rat nie jest taka sama (np. raty malejące) lub oprocentowanie wynoszące 0%, zasada ta może się nie sprawdzić ponieważ większą część kredytu spłacimy w początkowym okresie spłaty. 

RRSO – warto o nim pamiętać

Starając się o kredyt lub pożyczkę, warto kierować się wielkością Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania, ponieważ jest to wiarygodny miernik, zawierający wszystkie koszty jakie ponosi kredytobiorca. RRSO posiada bardzo skomplikowany wzór,co może stanowić problem w jego obliczeniu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów internetowych ułatwiających obliczenie RRSO lub skorzystać z porady fachowca. Pośrednik kredytowy ImperiumFinanse.pl bez problemu wykona stymulację kredytu i doradzi, która oferta jest bardziej korzystna.

ImperiumFinanse.pl

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter