Na czym polega różnica między bankiem a parabankiem?

bank a parabank

Decyzja o zaciągnięciu kredytu lub pożyczki stawia kredytobiorcę przed podjęciem wielu ważnych decyzji. Przede wszystkim należy zastanowić się w jakiej instytucji chcemy zaciągnąć zobowiązanie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele placówek oferujących tego typu usługi. Najpopularniejsze z nich to banki i tak zwane parabanki. Niestety, większość osób myli ze sobą te dwa pojęcia stawiając je na równi, co jest błędnym rozumowaniem i może nieść ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Co je różni?

Aspekty prawne

Przede wszystkim prawne aspekty funkcjonowania banku opierają się na prawie bankowym, a jego działania kontrolowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dzięki temu, ryzyko utraty wpłaconej gotówki w ogóle nie istnieje. Natomiast  działania parabanków opierają się na prawie cywilnym i nie podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, dzięki czemu parabanki działają na własnych zasadach.

Oferowane usługi

Znaczącą różnicą występującą pomiędzy bankiem a parabankiem jest rodzaj oferowanych usług i warunków na jakich są udzielane. 

Bank oferuje zarówno różne rodzaje pożyczek jak i kredytów. Specyfika parabanków polega na udzielaniu tak zwanych “chwilówek”, które są charakterystyczną dla nich usługą tak samo jak przysłowiowe pożyczki w 5 minut. Kredyty zaciągnięte w instytucji bankowej są długookresowe. Istotną różnicą jest również wysokość oprocentowania, na które udzielana jest pożyczka, w niektórych parabankach może ono sięgać nawet kilkaset procent.

Weryfikacja kredytobiorcy

Aby uzyskać kredyt w banku należy spełnić kilka podstawowych wymogów i pozytywnie przejść wstępną weryfikacje. Przede wszystkim należy mieć ukończone 18 lat, nie widnieć na wpisie dłużników a także posiadać stały dochód gwarantujący spłatę zadłużenia. 

W przypadku parabanku do zaciągnięcia pożyczki wystarczy sam numer dowodu osobistego, a niejednokrotnie można to zrobić przez Internet bez ukazanie żadnych dokumentów. 

Gwarancja depozytu 

Każdy legalnie działający bank podlega gwarancji depozytowej. Jest to system, którego głównym celem jest wypłata pieniędzy deponentom w przypadku upadku banku lub jego niewypłacalności. Oznacza to, że w przypadku bankructwa banku klienci otrzymają zwrot wpłaconej wcześniej gotówki.

W przypadku parabanków taki depozyt nie istnieje, dlatego przechowywanie środków w tego typu instytucjach obarczone jest dużym ryzykiem – w przypadku bankructwa nie otrzymamy żadnej zapłaty.

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem, sprawdź naszą ofertę: https://imperiumfinanse.pl/

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter