Jak usunąć negatywne wpisy w bazach? Jak usunąć zapytania w Bik?

bik blog

Jak usunąć negatywne wpisy w bazach? Jak usunąć zapytania w Bik?

Jeśli znaleźliśmy się w trudnej sytuacji finansowej i nie spłacaliśmy zobowiązań kredytowych  w terminie to  zostaliśmy wpisani na czarną listę dłużników. Pojawić się mogą u nas negatywne wpisy w bazach. Wyżej wymienione bazy są sprawdzane podczas wnioskowania o kredyt, tak naprawdę to system  bankowy sprawdza nas w bazach. Jeżeli będziemy mieli negatywny wpis chodź w jednej z baz to nie dostaniemy kredytu, nawet jeśli zobowiązanie z przeszłości z negatywną historią jest już spłacone. W takiej sytuacji warto pobrać raporty i sprawdzić kto i za co nas wpisał. Raporty można pobrać on Line zakładając konta na stronach Bik, Big, Info Konsument bądź dostaniemy je osobiście na ulicy Postępu 17A w Warszawie w siedzibie biura obsługi klienta.

Bazy BIK- Biuro Informacji Kredytowej i ZBP- Związek Banków Polskich.

Do tych baz trafiają informacje jak spłacaliśmy bądź spłacamy swoje zobowiązania kredytowe.  Jeżeli podwinęła nam się noga i są opóźnienia to na pewno mamy już negatywny wpis w bazie i nie uzyskamy w obecnej sytuacji kredytu w banku. Nawet jak już zobowiązanie które spłacaliśmy nieterminowo zostało zamknięte to i tak wpis został, Banki nie usuwają wpisu same.  Właściwie mają do tego prawo, ale jest to ich dobra wola żeby negatywny wpis usunęli bez naszej ingerencji.  Dane są przetwarzane przez 5 lat. Możemy wysłać do banku pismo o zaprzestanie przetwarzania danych osobowych  usunięcie  z bazy BIK.

Bazy BIG- Biuro Informacji Gospodarczej, KRD- Krajowy Rejestr Dłużników, ERIF- Rejestr Dłużników i InfoMonitor.

Do baz dłużników  trafimy jeśli kwota długu wynosi od 200zł, nie spłacimy jej na czas i upłynęło już 60dni od terminu wymaganej płatności.  Mogą to być długi za niespłacone w terminie chwilówki, pożyczki poza bankowe, mandaty, czynsze, abonamenty telefoniczne itp. Żeby usunąć negatywny wpis musimy całkowicie spłacić wymaganą kwotę długi i zwrócić się z prośbą do wierzyciela (instytucji która nas wpisała do rejestru dłużników) o usunięcie negatywnego wpisu. Wierzyciel ma 14 dni od otrzymania naszego pisma (drogą pocztową , mailem) na usunięcie negatywnego wpisu z wyżej wymienionych baz. Po usunięciu wpisu możemy wnioskować o kredyt. Negatywne wpisy w bazach nie będą już przeszkodą. 

Zapytania w BIK – jak się ich pozbyć?

Banki nie lubią kiedy mamy dużo zapytań o kredyt, widzą każde nasze zapytanie, gdzie pytaliśmy i czy kredyt został nam przyznany. Często Klienci popełniają błąd wnioskując o kredyt przez system partnerski który rozsyła nasze dane do wszystkich banków i powstaje jednocześnie wiele zapytań o kredyt bądź  udostępniają swoje dane osobowe pośrednikom, którzy bezmyślnie robią zapytania w wielu bankach naraz, nie analizując i nie oceniając wniosku Klienta. Wtedy powstaje problem z uzyskaniem kredytu. Jeżeli już się zwracamy o pomoc zawsze chrońmy swoje dane i nie pozwólmy robić  zapytań o kredyt w każdym Banku. Należy powiedzieć Stop jeżeli dostaliśmy już 3 odmowy udzielenia kredytu. Wygląda na to że coś ewidentnie jest nie tak że Banki nam odmawiają. Usunięcie negatywnych wpisów w bazach spowoduje prostszą drogę do uzyskania kredytu. Banki zazwyczaj biorą ostatnie 3 miesiące w których pytaliśmy o kredyt. I tu kolejny raz odsyłam po raport BIK- pobierzmy go i zobaczmy co jest nie tak że nie możemy otrzymać kredytu. 

Wpisy w bazach i co dalej?

Przyczyna może okazać się banalna a kolejne zapytania nie poprawiają nam sytuacji tylko ją pogarszają. Każda odmowa to sygnał dla Banku i ostrzeżenie że Klient jest mało wiarygodny bo wcześniejsze Banki odmówiły również udzielenia kredytu.  Jeżeli zapytania o kredyt już poszły to istnieje jeszcze możliwość usunięciach ich z Bik. Musimy skierować  pismo do Banku z prośbą o usunięcie zapytania widocznego w Bik. Ponadto możemy uzasadnić naszą prośbę odmową kredytu. Zapytanie zostanie usunięte po kilku dniach. Ponadto powołując się na na artykuł „Zgodnie z art. 105 ust. 4 Prawa Bankowego, instytucje utworzone na podstawie tego przepisu mogą gromadzić, przetwarzać i udostępniać tajemnicę bankową jedynie w zakresie, w jakim informacje te są potrzebne w związku z wykonywaniem czynności bankowych” mamy prawo żądać usunięcia zapytania i niezwłocznej aktualizacji danych w Bik.  Jednak nie zawsze Banki chcą nam usunąć zapytanie z Bik, w razie braku dokonania tych czynności  możemy zwrócić się do Generalnego Inspektora Danych Osobowych oraz Arbitra Bankowego z wnioskiem o nakazanie Bankowi usunięcia  danych osobowych ze zbioru danych oraz zgłoszenie stosownych roszczeń odszkodowawczych wobec banku z uwagi na utrudnienia np. w uzyskiwaniu nowych produktów kredytowych.

ImperiumFinanse.pl

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter