Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Przydatne rady dla ubiegających się o kredyt.

Zdolność kredytowa jest istotna kiedy marzysz o nowym domu bądź mieszkaniu, na które chcesz wziąć kredyt. Każdy bank przed udzieleniem Ci kredytu musi sprawdzić Twoją zdolność kredytową. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób możesz skutecznie i całkowicie legalnie podnieść swoją zdolność kredytową, tak by dla banku wyglądać korzystnie. Większa zdolność kredytowa to możliwość wzięcia droższego mieszkania czy domu, to większy wybór na rynku, a także zupełnie inne możliwości. Zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się więcej na temat trudnego tematu, jakim jest ocena zdolności kredytowej przez banki.

Na wysoką zdolność kredytową wpływa przede wszystkim to czy pracujemy. Bank musi mieć potwierdzenie naszej pracy oraz uzyskiwanych z tego tytułu dochodów. W zależności jak skonstruowana jest umowa o pracę którą posiadamy, tak wysoko będzie punktowana lub nie nasza zdolność kredytowa. W Polsce przyjęte jest, iż najbardziej ceniona jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Taka umowa przede wszystkim gwarantuje regularność dochodów oraz wpływów na rachunek. Z umowami zlecenie czy o dzieło, będzie bardzo trudno uzyskać kredyt hipoteczny, gdyż wpływy są nieregularne i bardzo zróżnicowane. Jednak nawet z takimi umowami, warto ubiegać się o kredyt hipoteczny. O tego typu umowach napiszemy w jednym z kolejnych artykułów na naszym blogu. Zachęcamy do śledzenia nas regularnie.

Osoby otrzymujące wynagrodzenie z tytułu prowadzenia własnej działalności bank oceni podobnie jak w przypadku umowy o pracę, zwracając uwagę na regularność wpływów oraz wysokość wynagrodzenia. Firmy, które dopiero co rozpoczęły działalność gospodarczą, raczej mają małe szanse na uzyskanie kredytu, gdyż taka firma nie posiada żadnej historii kredytowej, co za tym idzie zdolność kredytowa będzie bardzo niska.

Mamy umowę, na co jeszcze bank zwróci uwagę, oceniając naszą zdolność kredytową ? Oczywiście bank skupi się na tym ile wydajemy i na co przeznaczamy te środki. Jeżeli posiadamy już jakieś kredyty, a koszty naszego miesięcznego utrzymania są na wysokim poziomie, o kredycie możemy zapomnieć. Bank lubi być pewien, iż spłacimy swoje zobowiązania. Ważny jest też nasz stan cywilny, dla wielu banków istotne jest czy w przypadku utraty pracy, będzie miał kto spłacać kredyt, w przypadku małżeństwa zdolność kredytowa może być znacząco wyższa niż pobierając kredyt jako singiel. Osoby na które nałożony jest obowiązek alimentacyjny, również zostaną nieco gorzej ocenieni przez banki. Jest to stałe wieloletnie comiesięczne zobowiązanie.

Wiek kredytobiorcy to również istotny współczynnik wpływający na naszą zdolność kredytową, podobnie jak historia kredytowa. Jeżeli do tej pory wszystkie nasze zobowiązania spłacaliśmy terminowo, w/g harmonogramu – to z pewnością wpłynie pozytywnie na ocenę naszej zdolności kredytowej. Istotne są także takie sprawy jak kwota kredytu który chcemy uzyskać oraz okres spłaty. Jeżeli jesteśmy stałym klientem jakiegoś banku, taki bank może mieć dla nas specjalne warunki przyznania kredytu, z racji tego iż posiada on wiarygodne informacje na temat naszych wpływów na rachunek oraz wieloletniej współpracy.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Zwiększenie dochodów, a jednoczesne zmniejszenie wydatków – to najlepsza droga do uzyskania kredytu hipotecznego. Dobrym pomysłem może okazać się znalezienie dodatkowej pracy, która da nam regularne dochody. Należy przy tym pamiętać, iż bank uwzględni jedynie legalne dochody potwierdzone umową o pracę lub fakturą w przypadku firmy. Warto też przejrzeć swoje rachunki, może warto wprowadzić delikatne oszczędności. Warto sprawdzić aktualną ofertę telewizji satelitarnej czy kablówki, być może operator ma ciekawą promocję. Może się okazać, że sporadycznie używamy ostatnio telewizji, warto pomyśleć nad zmniejszeniem abonamentu. W dzisiejszych czasach – wiele usług, samodzielnie się opłaca z naszego konta – warto upewnić się, czy wszystkie transakcje faktycznie musimy opłacać. Obniżenie abonamentów telefonicznych, a także rachunków za elektryczność (choćby przez montaż energooszczędnych żarówek), będzie dodatkowym atutem dla każdego banku. Taka przygoda ze zmniejszeniem comiesięcznych zobowiązań – przyda się, w nowym domu ! Po co przepłacać. Oczywiście, jeżeli posiadamy jakieś zobowiązania kredytowe, warto je uregulować do końca. Jeżeli posiadamy kilka różnych kredytów, tu z pomocą może przyjść kredyt konsolidacyjny, który zapewni jedną niższą ratę, co umożliwi wygodniejszą, może nawet szybszą spłatę. Porządkowanie naszych płatności należy zacząć na kilka miesięcy przed podjęciem decyzji o kredycie hipotecznym. Na ogół banki patrzą 6 miesięcy, a nawet na rok wstecz.

Karty kredytowe

Okazuje się, że wcale nie są takie dobre. Nawet jeżeli nie korzystamy z karty kredytowej, jest na niej przyznany limit, który od ręki możemy wykorzystać by się zadłużyć. Dla wielu banków posiadanie kart kredytowych wpływa bardzo negatywnie na ocenę naszej zdolności kredytowej. Jeżeli od dłuższego czasu nie korzystaliśmy z kart kredytowych, warto rozwiązać umowę z bankiem. My będziemy mieli jedno miejsce w portfelu więcej, a jednocześnie nasza zdolność kredytowa się podniesie. Jeżeli aktywnie używamy kart kredytowych, warto rozważyć ich całkowitą spłatę oraz zlikwidowanie.  Podobnie do kart kredytowych działają limity debetowe, które wiele osób ma przyznane do rachunku. Takie limity również pozwalają szybko się zadłużyć bez wykonywania nawet jednego telefonu, czy wizyty w banku który mógłby ocenić naszą zdolność kredytową ponownie. Pozbywając się takiego limitu, podniesiemy naszą zdolność kredytową.

Raty mają znaczenie

Ubiegając się o kredyt hipoteczny możemy zaobserwować wiele niuansów. Jednym z nich jest to jaką ratę wybierzemy. Wybierając raty malejące, pierwsze raty będą bardzo wysokie, co skutecznie obniży naszą zdolność kredytową. Warto więc wybrać w tym przypadku raty równe, które pozytywnie wpłyną na ocenę zdolności kredytowej. Raty równe to również równe zobowiązanie, dzięki czemu cały proces spłaty możemy wygodnie zautomatyzować na naszym rachunku bankowym.

Wysokość raty również ma istotny wpływ. Tu warto mierzyć siły na zamiary. Rozłożenie kredytu na dłuższy okres, oraz wzięcie mniejszego kredytu znacznie zwiększy naszą zdolność kredytową. Tu warto również pomyśleć o większej pierwszej wpłacie, która sprawi iż będziemy potrzebować mniejszego kredytu na zakup nieruchomości.

Więcej osób – łatwiejszy kredyt

Jeżeli o kredyt hipoteczny będzie wnioskować kilka osób, będą te osoby posiadały stosowne zatrudnienie oraz odpowiednie wynagrodzenie, uzyskanie kredytu będzie dużo łatwiejsze. Niektórzy po prostu biorą ślub nim rozpoczną budowanie domu i sadzenie drzewa. Inni biorą kredyty hipoteczne na inwestycję. Obydwa przykłady pokazują, iż kredyt hipoteczny może być wystawiony na kilka osób lub małżeństwo. Jeżeli bank nadal będzie odmawiał kredytu, zawsze pamiętajmy – więcej osób – łatwiejszy kredyt. Możemy postarać się o poręczenie, kolejne osoby, które w przypadku nie spłacenia kredytu, przejmą na siebie zobowiązania. Tu należy jednak pamiętać, że poręczyciele muszą spełnić kilka istotnych warunków.

Aby faktycznie zwiększyć swoją zdolność, można zastosować opisane tutaj metody. Warto stale kontrolować swoje wydatki, dzięki temu żaden kredyt nie będzie dla nas straszny. Banki lubią rozsądnych konsumentów, którzy są konsekwentni, oraz posiadają regularne wpływy. Rynek pracy jest dziś ogromny, zmiana pracy czy praca dodatkowa – to najlepsze rozwiązania, obcięcie rachunków to kolejny krok do wymarzonego mieszkania czy domu. Czym prędzej rozpoczniemy budowę swojej oceny kredytowej, tym lepiej. My życzymy powodzenia na drodze do uzyskania kredytu hipotecznego, a także zapraszamy na kolejne artykuły na naszym blogu.

ImperiumFinanse.pl

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter