Co to jest Bik, co oznacza słowo Bik?

Co to jest bik

Co to jest Bik, co oznacza słowo Bik?

BIK to skrót od Biuro Informacji Kredytowej, to przedsiębiorstwo które zostało utworzone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki.

Jakie dane są widoczne w Bik?

BIK gromadzi, przechowuje i udostępnia informacje dotyczące historii kredytowej klientów (indywidualnych  oraz przedsiębiorców) jaka jest w bankach, SKOK-ach i instytucjach poza bankowych. W raporcie zobaczymy dane osobowe, zobowiązania kredytowe wobec banków, SKOK-ów i firm poza bankowych, które współpracują z BIK. Ponadto są szczegóły zobowiązań kredytowych, data zawarcia umowy kredytowej, rodzaj zobowiązania, okres spłaty, rodzaj waluty ,widoczne są również zapytania bankowe i poza bankowe. Z raportu BIK dowiemy się jaką mamy ocenę punktową (score) klienta, jak nas będą postrzegać  banki podczas starania się o kredyt. Na ocenę punktową wpływa kilka czynników np. ilość otwartych zobowiązań, jak często pytamy w bankach i poza bankach o kredyt, terminowość  spłaty kredytów. Są w nim zawarte informacje pozytywne (zobowiązania spłacane terminowo) i negatywne( zobowiązania z opóźnieniami w spłacie), nasza historia w BIK jest widoczna od samego początku, to najlepsza rekomendacja jaką możemy sobie wypracować starając się o kredyt. Wnioskując  o kredyty niezależnie od jego rodzaju np. kredyt hipoteczny, gotówkowy / konsolidacyjny każdy bank zaciąga informacje z BIK  na temat naszych obecnych zobowiązań jak również już tych zamkniętych, po to aby ocenić sytuację finansową klienta , sprawdzić jego wiarygodność wobec  banków, wykluczyć ewentualne ryzyko kredytowe. Jak kredyty są spłacane, chodzi tu głównie o ich terminowość, czy nie ma opóźnień historycznych i bieżących. Jeśli nasz historia kredytowa jest pozytywna od pierwszego zobowiązania to proces kredytowy jest dla nas uproszczony, możemy wynegocjować lepsze warunki kredytu np. niska prowizja i niskie oprocentowanie kredytu.

Ile czasu Bik może przetwarzać dane osobowe? Co to jest Bik i co oznacza słowo Bik?

Jeżeli zobowiązanie spłaciliśmy terminowo i nie wyraziliśmy zgody na dalsze przetwarzanie danych to w momencie spłaty zobowiązania następuję zaprzestanie przetwarzania danych osobowych. Natomiast jeśli wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie danych osobowych to nawet po spłacie zobowiązania będzie ono widoczne . Działa oczywiście na naszą korzyść ponieważ budujemy sobie zaufanie z bankami, stajemy się wiarygodnymi klientami. Ponadto dane mogą być przetwarzane bez zgody klienta przez okres 5-letni, jeśli zobowiązania kredytowe były spłacane nieterminowo z opóźnieniem dłuższym niż 60dni lub upłynął czas 30 dniowy od momentu poinformowania klienta przez banki, SKOK-i  o zamiarze przetwarzania danych osobowych bez zgody.

Ocena punktowa w Bik

Ocena punktowa w BIK jest  obliczana na podstawie naszej historii kredytowej jaką mamy w bankach, im więcej punktów tym lepiej, wtedy banki darzą nas większym zaufaniem co do spłaty przyszłych kredytów, które będziemy chcieli zaciągnąć.

5 ocen punktowych w Bik

Doskonała 80-100 pkt.

Bardzo dobra 74-79 pkt.

Dobra 69-73 pkt.

Umiarkowana  59-68 pkt.

Niska 0-58

Jak pobrać raport?

Raport BIK pobierzemy wchodząc na stronę Biura Informacji Kredytowej https://www.bik.pl/ klikając w „zaloguj się” i wybieramy kafelek załóż konto. W pola wpisujemy wszystkie wymagane dane osobowe, później autoryzujemy się za pomocą konta  bankowego (przelewem), po pozytywnej weryfikacji możemy się zalogować i pobrać raport BIK.

Czy za raport się płaci?

Tak, za raport BIK musimy zapłacić obecnie to koszt 39zł za jeden raport, w raporcie mamy również informacje z BIG Biura Informacji Gospodarczej (w BIG gromadzone są informacje na temat naszych płatności np. za telefony, mandaty, czynsze do spółdzielni.)

Możemy również wykupić sobie pakiet 12 raportów w cenie 99zł , raporty są widoczne na naszym koncie w BIK, możemy je również pobrać w formacie PDF i zapisać na komputerze lub innym urządzeniu.

Co to są alerty?

Alerty BIK to powiadomienia sms, które dostaniemy z BIK jeśli aktywujemy pakiet alertów. W chwili zapytania o kredyt dostaniemy z BIK sms z informacją że w danym banku pytaliśmy o kredyt. Warto skorzystać z Alertów, ponieważ chronią nas przed wyłudzeniem kredytu na naszą osobę. Alerty dotyczą również bazy BIG.  Koszt roczny to 24zł.

Zastrzeganie dokumentu tożsamości w Bik

W BIK bezpłatnie możemy zastrzec dokument tożsamości, który nam zaginął. Jeśli ktoś znajdzie nasz dowód nigdy nie mamy pewności co z nim zrobi, kto to jest?, czy nie będzie chciała wyłudzić na nas kredytu, pożyczki. Po zastrzeżeniu dowód staje się nieważny, wszystkie instytucje bankowe i poza bankowe widzą w systemie że dokument został zastrzeżony, wtedy mamy pewność że nikt nie będzie mógł wziąć na nasze dane osobowe kredytu.

ImperiumFinanse.pl

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter